Nauczanie zdalne (online)

Załącznik do Zarządzenia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Opolnie Zdroju

nr 11/2020 z dnia 25.03.2020r.

 

Nauczanie zdalne w Szkole Podstawowej

im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Opolnie Zdroju

 

Zgodnie z Rozporządzeniem MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( obowiązuje od 25 marca 2020 roku)

https://www.gov.pl/attachment/d85cc32c-6cd3-4a8b-a61c-91faf603145d

zarządzam co następuje:

·        Od 16 marca codziennie w dni robocze nauczyciele pracują zdalnie komunikując się z uczniami głównie za pośrednictwem dziennika elektronicznego Vulcan i grup klasowych w komunikatorze Messenger, aplikacji Padlet (z podziałem na każda klasę, dostęp na stronie facebook), pocztą e-mail z uczniami (klasy starsze) i ich rodzicami, telefonu (w nielicznych przypadkach braku dostępu do komputera). Od 25 marca odbywa się to na podstawie w/w rozporządzenia.

·         Komunikator Messenger, jest formą dodatkową, służącą głównie do bieżącego kontaktu wychowawcy z uczniami (uczniowie przebywają już dość długo w domach, i taka forma jest dodatkowym wsparciem psychologicznym i emocjonalnym, zaspokaja potrzebę relacji i kontaktów interpersonalnych w tej wyjątkowej sytuacji, służy tworzeniu poczucia wspólnoty).

·        Rodzice uczniów klas 4-8 proszeni są o założenie dzieciom poczty email, to znacznie ułatwi bezpośrednią komunikację z uczniami (proszę wychowawców o kontakt w tej sprawie z rodzicami). W kl. I-II grupy klasowe na Messengerze skupiają rodziców/opiekunów uczniów, a kontakt nauczyciela z dzieckiem przez Messengera odbywa się pod kontrolą rodzica/opiekuna.

·        Wszyscy nauczyciele, w kontakcie z uczniami i rodzicami, posługują się wyłącznie e-mailami służbowymi oraz dotychczasowymi ustalonymi źródłami.

·        Nauczyciele oddziałów przedszkolnych (w związku z brakiem dzienników elektronicznych) kontaktują się z dziećmi i ich rodzicami poprzez pocztę elektroniczną oraz telefonicznie. 

·        Uczniowie obowiązkowo zgłaszają wychowawcy swoją obecność na grupie klasowej codziennie zgodnie z planem zajęć – jest to podstawą to stwierdzenia obecności ucznia (pamiętamy o powitaniu i zasadach kultury, ta przestrzeń jest teraz szkolną przestrzenią komunikacyjną.

·        Uczniowie są zobowiązani do systematycznego sprawdzania poczty elektronicznej (e-mail, dziennik elektroniczny). W przypadku trudności z zalogowaniem się do e-dziennika uczeń zgłasza problem wychowawcy (wychowawca kontaktuje się z administratorem).

·        Nauczyciele od 25 marca umieszczają tematy zajęć w zakładce tematy (dziennik elektroniczny Vulcan) do godziny 8:30 rano lub wieczorem w dzień poprzedzający ich realizację. Zadania do wykonania są zamieszczane w zakładkach zadania domowe lub/i aplikacji padlet  założonej dla każdej klasy na stronie facebook (dodatkowa forma kontaktu. Karty pracy i dodatkowe wyjaśnienia mogą być także przesyłane na e-maile uczniów/rodziców lub w wyjatkowych przypadkach przez komunikator Messenger.

·        W godzinach zgodnych z planem zajęć, wszyscy nauczyciele pozostają w kontakcie z uczniami w celu wyjaśnienia zagadnień, omówienia tematów, wspierania i motywowania uczniów, odpowiedzi na pytania. na bieżące potrzeby uczniów w zakresie realizacji zadań nauczyciele odpowiadają  do godziny 15:00  w dni robocze,  z wyłączeniem sytuacji pilnych i informacyjnych.

·        Nauczyciele dostosowują treści do możliwości uczniów proponując zadania obowiązkowe i dla chętnych, zagadnienia wykorzystujące różnorodność możliwych do realizacji technik i form odbioru (czytanie, pisanie, słuchanie, oglądanie, zajęcia plastyczne, techniczne, muzyczne  i interaktywne).

·        Nauczyciele specjaliści (zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, nauczyciel wspomagający) komunikują się z uczniami i ich rodzicami na tych samych zasadach co pozostali nauczyciele.

·        Pedagog szkolny pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-12.00 (godziny pedagoga) i pozostaje w zdalnym kontakcie z uczniami i ich rodzicami poprzez e-dziennik oraz pocztę elektroniczną lub Messenger.

·        Niektóre zajęcia będą się odbywały w sposób zdalny – grupowy (uczniowie spotykają się z nauczycielem o określonej porze w celu wspólnej pracy, sprawdzenia ćwiczeń, omówienia zagadnienia, testu lub wykonania zadań podlegających ocenie). Dopuszczalne jest prowadzenie telekonferencji z uczniami (w przypadku takich możliwości).

·        Realizacja zagadnień do 10 kwietnia obejmie treści kluczowe oraz zagadnienia możliwe do zdalnej realizacji, pozostałe treści nauczyciel ujmie w czasie pozostałym do rocznej klasyfikacji lub przeniesie do klas wyższych programowo – do realizacji w przyszłym roku szkolnym.

·        W klasach młodszych (I-II) podstawą zajęć zdalnych jest praca z podręcznikami i

ćwiczeniami zgodnie ze wskazówkami nauczyciela przesyłanymi do rodziców/opiekunów dostępnymi sposobami.

·        W przypadku treści nauczania w klasie ósmej zajęcia obejmą wyłącznie zagadnienia kluczowe i utrwalające kompetencje.

·        Zasady oceniania uczniów określa nauczyciel przedmiotu i na bieżąco informuje o propozycjach „pracy na ocenę” uczniów i/lub  rodziców (grupa, dziennik, e-mail). O wadze oceny również decyduje nauczyciel.

·        Ocenianie i monitorowanie pracy ucznia odbywać się będzie poprzez:

- wymianę informacji z uczniem i/lub rodzicem/opiekunem ucznia,

- odsyłanie uzupełnionych kart pracy,

- przesyłanie zdjęć pracy ucznia,

- tłumaczenie tekstów,

- kontakt z dzieckiem przez Skype lub inny komunikator (forma odpowiedzi ustnej),

- aktywność ucznia -  tu liczyć się będzie aktywność " internetowa" czyli praca na lekcjach online lub aktywność na Mesengerze ( pytania, odpowiedzi na zadawane pytania),

- inne, wybrane przez poszczególnych nauczycieli.

·        Rodzice są zobowiązani do regularnego odczytywania informacji w e-dzienniku i kontaktowania się z nauczycielem przedmiotu i wychowawcą w razie trudności dziecka z realizacją treści programowych (proszę zgłaszać niedyspozycje dzieci, problemy techniczne, psychofizyczne i inne). Jesteśmy w sytuacji niezależnej od nas i chcemy liczyć na współpracę ze strony opiekunów prawnych naszych uczniów.

·        Ze względu na sytuację, nauczyciele proponują tematy oraz sposoby ich realizacji drogą elektroniczną, nie oznacza to jednak, że uczniowie pracują wyłącznie przed komputerami; notatki i zadania (szczególnie te z podręczników i ćwiczeń) uczniowie wykonują ręcznie; większości treści nie ma potrzeby drukować – zwykle można je wykonać w zeszycie, ćwiczeniach, interaktywnie lub przepisać w formie notatki. Uczniowie powinni korzystać z różnicowania przez nauczycieli form pracy i nie spędzać przed komputerem/telefonem więcej czasu niż jest to konieczne.

·        Ponownie przypominamy, że obowiązek szkolny jest obowiązkiem ucznia, a rola rodziców nie polega na wyręczaniu dziecka; prosimy jednak o dopilnowanie względnie stałych pór odrabiania lekcji i obowiązkowego, regularnego kontaktu z nauczycielami.

·        Szkoła udostępnia nauczycielom i uczniom loginy i hasła do Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (epodreczniki.pl) – wychowawcy są zobowiązani do przekazania w/w dostępu.

·        Przypominamy również, że znamy nasze szkolne dzieci i zwykle wiemy jak im pomóc, nawet jeśli jest to pomoc zdalna – Drodzy Rodzice pomóżmy sobie wzajemnie i wytrwajmy w ten czas próby.

 

 

 

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

·        epodreczniki.pl

·        Portal wiedzy dla nauczycieli

·        Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

·        Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”

·        Portal lektury.gov.pl

·        Strona Centrum Nauki Kopernik

·        Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia

·        Strona Krajowego Biura Programu eTwinning

·        Serwis Ninateka

·        Serwis Muzykoteka Szkolna

·        Biblioteka Cyfrowa Polona

·        Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji

·        Serwis Telewizji Polskiej

·        Serwis Polskie Radio Dzieciom

·        Inne wybierane przez poszczególnych nauczycieli

 

w imieniu Rady Pedagogicznej

Dyrektor Szkoły

Joanna Karkowska

Dla Nauczyciela

 





 



 




ZAJĘCIA Z PROJEKTU


 

 

 

 

-->